Alergická rýma u dětí, víme o ní vše?


Alergická rýma patří k nejčastějším alergickým onemocněním a na rozdíl od astmatu se její první příznaky u dětí objevují se školním věkem. Nedostatečně léčená alergická rýma vede k poškození funkce nosu, dále pak ke vzniku astmatu. Riziko je vyšší u dětí, jejichž rodiče jsou sami alergiky.

Co je alergická rýma

Alergická rýma se může projevovat zhoršením tělesné výkonnosti i nedostatečnou koncentrací. Alergická rýma patří k nejčastějším alergickým onemocněním a na rozdíl od astmatu se její první příznaky u dětí objevují se školním věkem. Nedostatečně léčená alergická rýma vede k poškození funkce nosu, dále pak ke vzniku astmatu. Komplikací rýmy může být zánět nosních dutin nebo tvorba nosních polypů. U dospívajících se objevují i příznaky migrény. Riziko je vyšší u dětí, jejichž rodiče jsou sami alergiky.

 

Příznaky alergické rýmy

Svědění nosu, nezadržitelné opakované kýchání a vodová tekoucí rýma. Netypickým příznakem může být pocit svědění, pálení v krku. Prosáknutí a zarudnutí v nosohltanu pak může vést k neuváženému použití antibiotik. Souběžně se téměř vždy projevuje slzení očí, svědění víček, překrvení spojivek, někdy až otoky víček. Často dítě trpí více očními příznaky než samotnou rýmou. Příznaky alergické rýmy se často mění. Pacient si nestěžuje na výtok z nosu, ale přichází se zadní rýmou a nemožností dýchat.

 

Rozdělení alergické rýmy

1) podle tíže příznaků:

a) lehká rýma – nezasahuje do každodenních aktivit, v noci neruší spánek.

b) středně těžká rýma – obtěžuje celý den, ve škole i mimo školu, kazí pobyty v přírodě.

c) těžká rýma – oční a nosní příznaky obtěžující nejvíce ráno, brání v běžných činnostech, obtěžují ve škole, snižují výkonnost, v noci se projevují ucpaným nosem. Pacient má poruchu nebo ztrátu čichu.

2) podle četnosti příznaků a délky trvání

a) rýma občasná

b) rýma trvalá

Přibývá alergiků na pylové alergeny, kteří reagují na více rostlinných druhů a jejich obtíže trvají od časného jara (líska, olše, bříza), přes jarní období trav až do začátku podzimu (plevele, byliny). Přibývá také alergiků na roztoče nebo zvířecí alergeny. Situaci komplikuje zkřížená alergie, kdy pylový alergik reaguje na požití některých druhů ovoce nebo zeleniny.

 

Léčba alergické rýmy

Pro léčbu a prevenci alergické rýmy je důležité poznání příčin alergie. Odstranění příčiny je možné jen omezeně (kontakt se zvířetem), pozornost se soustředí na prostředí a způsob života (úprava bytového prostředí, omezení či vyřazení kontaktů s alergeny, kuřáctví). Podobně jako u astmatu rozlišujeme léky úlevové a protizánětlivé. Léčba u dětí se neliší od dospělých. Alergická rýma vyžaduje dlouhodobou léčbu léky tlumícími a hojícími alergický zánět. Nejčastějšími chybami v léčbě alergické rýmy je podceňování „banálních“ nosních příznaků.

 

Nepodceňujte příznaky alergické rýmy

a) První příznaky by měl vidět pediatr, který zajistí vyšetření alergologem, a zároveň může nasadit léčbu.

b) Rozpoznání alergika a znalost jeho anamnézy může zabránit neuváženému podání antibiotik.

c) U dětí a dospívajících s alergickou rýmou je dobré vyšetřit plicní funkci včetně bronchodilatačního testu a včas tak zachytit vznikající astma.

d) Dětem a dospívajícím s astmatem vyšetřit horní cesty dýchací (rýma, zánět vedlejších nosních dutin).

e) Alergická rýma je stejně rizikovým onemocněním pro život jako astma nebo ekzém.

f) Nepodceňovat „banální“ onemocnění alergickou rýmou.