Antibiotika a probiotika


Při léčbě antibiotiky může být střevní mikroflóra narušena, což se projevuje obvykle průjmy, které mohou mít i závažný průběh. Zde je prokázána prospěšnost některých probiotik, které obnovují lidskou mikroflóru, zároveň jsou účinným doplňkem k léčbě průjmových onemocnění.

Co je střevní mikroflóra

Střevní mikroflóra je důležitá součást lidského organizmu a její narušení má za následek různé zdravotní problémy. Při léčbě antibiotiky může být střevní mikroflóra narušena, což se projevuje obvykle průjmy, které mohou mít i závažný průběh. Zde je prokázána prospěšnost některých probiotik, které obnovují lidskou mikroflóru, zároveň jsou účinným doplňkem k léčbě průjmových onemocnění.

Pro prospěšnost aplikace probiotik v průběhu antibiotické léčby je důležitá nejen jejich účinnost, ale i rezistence probiotika vůči užívaným antibiotikům. Pacientovi se nabízí z probiotik např. bakterie rodů Lactobacillus, dále pak bakterie rodu Bacillus, např. B. subtilis, B. coagulans. K významným probiotikům z této skupiny patří i B. clausii, který patří k nejprozkoumanějším probiotikům z hlediska rezistence vůči antibiotikům.

 

Probiotika rezistentní vůči antibiotikům

Důležitou vlastností probiotika užívaného při antibiotické léčbě je rezistence vůči antibiotikům. V případě B. clausii je tato vlastnost dobře zmapovaná. Toto probiotikum je rezistetní nejenom vůči penicilinovým antibiotikům, ale současně i vůči cefalosporinům, makrolidům – erytromycinu, spiramycinu, azithromycinu, streptograminu B a linkosamidům, jako jsou linkomycin či clindamycin.