Bylinky na hubnutí


Zhubnout a mít svou váhu pod kontrolou jde pouze dvěma způsoby: aktivním pohybem a zdravou a vyváženou stravou. Zázračné bylinky na hubnutí neexistují. Ale máme bylinky, jež pomáhají urychlit proces ztráty tělesné hmotnosti.

Naše tělo při jakékoliv činnosti přeměňuje tuk na energii prostřednictvím řady chemických procesů. Energie, již tělo na svou činnost bezprostředně nepotřebuje, ukládá odděleně. Chceme-li zhubnout, musíme vynaložit více energie, než přijímáme.

Další kámen úrazu v cestě za perfektní postavou je hladina cukru v krvi, která přímo určuje, jak se cítí vaše tělo hladové a jakou má energii. Máte-li dostatek energie, jste více nakloněni k fyzické aktivitě. Je-li cukr v krvi optimálně vybalancován, pak je výrazně menší riziko neukojitelného hladu a zároveň je tělo více nakloněno k přeměně tuku na energii než k jeho ukládání.

Skořicový  čaj. K optimálnímu vybalancování hladin cukru nám pomůže skořice, kterou si můžete přidávat do jídla, nebo uvařit čaj (jednu lžičku skořice povaříme a vlijeme do hrnku s kouskem celé skořice, necháme stát 15 min., pijeme 1-2 šálky denně).

Zelený čaj se zázvorem. Zelený čaj obsahuje kofein, katechiny a theanin. Kofein urychluje metabolismus a tudíž vede k rychlejší ztrátě tuku. Katechiny jsou považovány spíše za antioxidační flavonoidy, nicméně pomáhají snížit vstřebávání tuků přes střevní stěnu. Theanin pomáhá uvolňovat dopamin, chemické látky činící tělo šťastné a uvolněné. Pokud zelený čaj vylepšíte plátkem zázvoru, tak ještě vylepšíte trávící procesy.

Pampeliškový čaj s mátou. Tento čaj nám pomáhá udržovat zdravá játra, která detoxikují organismus a hrají hlavní roli v metabolických procesech. Rozkládají tuky a přeměňují je na energii a jsou zodpovědná za tok žluči, která pomáhá v absorbci a odbourávání cukrů. Udržování správné hladiny cukru drží na uzdě touhu po jídle, čímž v podstatě udržují tělesnou hmotnost pod kontrolou. Čaj můžeme připravit buďto jen z listů či celé rostliny pampelišky včetně kořene.

Ostropestřec. Další skvělou bylinou pro správnou činnost jater je ostropestřec mariánský. Dokáže čistit játra a odstraňuje následky nezdravého životního stylu (i malátnost a únavu). Drcené semeno lze přidávat do kaší či vařit čaj. Maximální dávka 1 lžíce denně.

Černý čaj s citrónem. Černý pepř obsahuje látku piperin, který snižuje hladinu tuku v krvi a zlepšuje vstřebávání živin, zatímco citrónová šťáva pomáhá trávení. Do sklenice vody vymačkáme půl citrónu a špetku pepře. Pijeme po jídle.

Lněné semínko. Lněná semena pomáhají zlepšovat trávení. Obsahuje velké množství vlákniny a oleje, řadu enzymů, karotenu, vitamínů a velké množství nenasycených mastných kyselin. Přidáváme lžičku drceného semínka do jídla.

 

Zdroj: Bylinky Revue 8/2016