Jak si poradit s alergií


Alergie je přehnaná a nepřiměřená reakce organizmu na látky běžně se vyskytující v našem prostředí. K rizikovým faktorům prostředí, které spouští alergické reakce, patří průmyslová výroba, automobilová doprava, vytápění, zpracování odpadů, virové infekce, tabákový kouř.

Co je alergie a atopie

Alergie je přehnaná a nepřiměřená reakce organizmu na látky běžně se vyskytující v našem prostředí. Alergie je vnímána jako narušení imunity v důsledku působení mnoha faktorů. Atopie je označení pro vrozenou dispozici ke vzniku alergie, odtud atopický ekzém, který může alergii předurčovat. K rizikovým faktorům prostředí, které spouští alergické reakce, patří průmyslová výroba, automobilová doprava, vytápění, zpracování odpadů, virové infekce, tabákový kouř. Alergie se projevuje jako alergická rýma, astma, kožní alergické projevy, alergické oko, potravinové alergie.

Jak zatočit s alergeny

Roztoči – Povlečení a lůžkoviny pravidelně prát. V zimě nechat vymrznut. Koberce, čalounění a matrace pravidelně vysávat, ideální je koberce a čalounění odstranit. Nejvhodnější jsou stíratelné podlahy. Omezit bytový textil. Snížit vlhkost pod 50 % a pravidelně větrat. Plyšové hračky prát a občas nechat zmrazit.

Zvířecí alergeny – Odstranit zvířata z bytu, popřípadě kastrovat kočky, pravidelně je koupat. Zvířata by neměla mít přístup do interiérů, jejich pelíšek pravidelně čištit.

Pyly – Používat protipylové sítě v oknech, vybavit místnosti čističkami vzduchu. Venku sekáním trávy zamezit vzrůstu travin, bylin a plevelů do jejich pylové zralosti.

Plísně – U alergie na venkovní plísně v období sezóny méně větrat, při velkých potížích omezit pobyt venku. Vyhýbat se kontaktu s kompostem. V bytech udržovat vlhkost pod 50 %, plíseň likvidovat protiplísňovými prostředky, neoškrabávat, odstranit pokojové květiny k omezení plísní z půdy.

Potraviny – Vyřadit dané potraviny z jídelníčku (např. mléko, vejce, arašídy, stromové ořechy, mák, ryba, sezam, luštěniny, některé druhy ovoce a zeleniny).

Hmyzí alergeny – Vyvarovat se jídlu a pití venku v období polétavého hmyzu, nechodit na boso, přikrývat ovoce, odstranit vosí hnízda z okolí.

Zelené pokojové rostliny – Odstranit z bytu.

Léčba alergie

Podstatou léčby alergie je najít příčinný alergen a pokusit se jej z prostředí pacienta odstranit (léky, potraviny, zvířecí alergeny). Alergeny jako jsou pyly travin, stromů, plevelů, vzdušné plísně, roztoči v domácím prachu, hmyzí jed, však odstranit nelze. Léčba alergie se rozděluje na léčbu protizánětlivou a úlevovou, dále na alergenovou imunoterapii a na biologickou léčbu. Součástí léčby jsou i nefarmakologická opatření, např. v případě kuřáctví se doporučuje léčba závislosti na nikotinu. Imunitní systém může pacient nastartovat pobytem v krasových jeskyních, v solné jeskyni, lázeňskou rehabilitací, přiměřenou sportovní aktivitou či dechovým cvičením.

1) Antihistaminika

V léčbě alergií se používají antihistaminika 1. generace (bisulepin, dimetinden), která se podávají vícekrát denně. Mezi nežádoucí účinky patří snížená pozornost, suchost sliznic. Jedná se o úlevové léky zmírňující svědění a pálení kůže a sliznic. Antihistaminika 2. generace (cetirizin, loratadin, fexofenadin) méně ovlivňují pozornost, mají protizánětlivý účinek a podávají se jednou denně. U dětí se cetirizin vylučuje rychleji, proto se podává 2× denně. Antihistaminika s imunomodulačním účinkem (levocetirizin, desloratadin, rupatadin, bilastin) mají protialergický a protizánětlivý účinek. Antihistaminika se používají i ve formě očních kapek, nosních sprejů a kožních přípravků. Kromě úlevové funkce jsou to léky preventivní, které se užijí před stykem s prostředím s vyšší koncentrací alergenů.

2) Kortikosteroidy

Kortikosteroidy jsou nejúčinnějšími protizánětlivými léky v léčbě alergií.  Kortikosteroidy (hydrocortison, prednison, metylprednisolon) se používají u těžkých alergických atak (anafylaktická reakce, astma, atopická dermatitida) nebo na léčbu nereagující kopřivky (Hydrocortison, Solu-medrol, Prednison tbl, Medrol tbl). Je možné využít čípky (Rectodelt supp). Kortikosteroidy nejsou vhodné k dlouhodobému podávání kvůli nežádoucím účinkům (např. Cushingův syndrom, nadměrné ochlupení, vysoký krevní tlak, akné, šedý a zelený zákal, cukrovka, retardace růstu u dětí). Naopak inhalační formy kortikosteroidů do průdušek nebo nosu, oční kapky, masti i roztoky mají nežádoucích účinků minimum.

3) Antileukotrieny

V současné době je k dispozici účinná látka montelukast, originál Singulair a řada generik. Užívají se k léčbě lehčí formy astmatu, či u astmatu doprovázeného rýmou a atopickým ekzémem. Užívají se jednou denně.

4) Kromony

Jedná se o látky s preventivním charakterem. Aplikují se před kontaktem alergika s alergeny prostředí. Nevýhodou je častá aplikace.

5) Specifická alergenová imunoterapie

Specifická alergenová imunoterapie je jedinou léčbou alergické rinokonjunktivitidy, alergického průduškového astmatu a alergie na jed blanokřídlého hmyzu. Tato imunoterapie je náročnější na spolupráci pacienta. Ten musí užívat léčbu opravdu pravidelně, docházet na kontroly, sdělovat případné nežádoucí reakce (svědění kůže, těžký dech, točení hlavy). Lék není vhodný pro pacienty s psychickými poruchami (schizofrenie, těžká forma demence, poruchy osobnosti a chování). V těhotenství se léčba nezahajuje. Pokud pacientka otěhotní v průběhu léčby, může se v ní pokračovat.

6) Subkutánní injekce

Phostal jsou injekční alergenové extrakty v lahvičkách s barevnými uzávěry podle druhu alergenu. Injekce se podává ve zvyšujících se dávkách alergenu v týdenním intervalu. Udržovací léčba je 3 až 6 měsíců, dále jednou měsíčně 3–5 let. Alutard SQ je injekční alergenový extrakt pylů, roztočů, domácích zvířat, včel a vos. Pollinex Rye je injekční extrakt běžných travních pylů a Pollinex Tree extrakt pylů břízy, olše a lísky. Tyto dva produkty jsou určeny k předsezónní aplikaci v podobě tří injekcí, což je dávka na jeden rok. Forma kapek Staloral se užívá ráno, na lačno, kapky se ponechají 2 min pod jazykem a poté spolknou. Výhodou je nízké riziko nežádoucích účinků a anafylaxe.

7) Tablety Oralair a Grazax

Tableta Oralair obsahuje alergenový extrakt z pěti druhů trav. Používá se v léčbě alergického zánětu nosní sliznice. Léčba by měla být zahájena 4 měsíce před nástupem pylové sezóny a pokračovat až do konce pylové sezóny. Tableta se vkládá pod jazyk, kde se nechá rozpustit. Během následujících pěti minut se nesmí pít ani jíst. Tableta Grazax je alergenový extrakt z travního pylu bojínku lučního. Používá se stejným způsobem. Podává se dlouhodobě až 3 roky. V úvodu léčby mohou nastat nežádoucí účinky, jako pálení a mírný otok pod jazykem. Při užití alergenových tablet nesmí být ústní sliznice narušena. V případech chirurgického zákroku v ústní dutině, včetně extrakce zubů, je třeba léčbu přerušit do zahojení.

8) Biologická léčba

Podává se u těžké formy průduškového astmatu. Účinná látka je omalizumab (Xolair inj).

Anafylaxe při alergiích

Anafylaxe, neboli anafylaktický šok, jsou život ohrožující příznaky při alergiích. Po kontrole vitálních funkcí (hrozí i kardiopulmonální resuscitace) nastupuje podání adrenalinu s cílem zabránit rozvoji šoku. Následuje podání antihistaminika a kortikosteroidu hydrokortisonu nebo methylprednisolonu k zablokování pozdní fáze anafylaxe. V rámci prevence je potřeba pacienta poučit a vybavit protišokovým balíčkem, kde je vše zmíněné obsaženo.