Léčba antibiotiky u dětí


ATB léčíme ta bakteriální onemocnění, kde bez léčby lze očekávat vážné následky. Významným pomocníkem v rozhodnutí, zda jde o virovou nebo bakteriální infekci, a zda předepsat ATB či nikoliv, může být pro praktické lékaře stanovení CRP přímo v ordinaci během několika minut.

Kdy předepisovat ATB

Jeden z problémů v pediatrické péči je narůstající odolnost bakterií vůči antibiotikům (ATB). Kdy tedy dítěti podat tento lék? ATB léčíme ta bakteriální onemocnění, kde bez léčby lze očekávat vážné následky. Významným pomocníkem v rozhodnutí, zda jde o virovou nebo bakteriální infekci, a zda předepsat ATB či nikoliv, může být pro praktické lékaře stanovení CRP přímo v ordinaci během několika minut. Hodnoty < 10 mg/l ukazují na virovou infekci, hodnoty > 50 mg/l na bakteriální infekci a hodnoty > 100 mg/l na závažnou bakteriální infekci. Přesnější diagnózu nám zaručí laboratorní vyšetření získaného biologického materiálu.

 

Léčba ATB

Při volbě ATB má rozhodující význam lokální nález. Léčba nespěchá, můžeme ji začít i do týdne po prvních příznacích, pokud čekáme na výsledky laboratorních testů. Léčba ale musí trvat 10 dnů. Lékař určí druh antibiotik dle věku a druhu nemoci. Rozhodující informací o správném dávkování je příbalový leták. Od správné ATB léčby můžeme očekávat efekt většinou po 48 hodinách. V té době víme i výsledky pomocných vyšetření a můžeme učinit závěr, zda je zvolené ATB účinné. To, že ATB se zdá neúčinné, může být způsobeno tím, že jde o virovou infekci, špatným druhem ATB, příliš nízkou dávkou nebo prostě tím, že dítě ATB nedostává tak, jak bylo předepsáno (doporučení užívat ATB před jídlem nebo po jídle), ATB je podáváno nepravidelně, dítě ATB odmítá přijímat anebo jej zvrací. V posledním případě můžeme uvážit jinou formu ATB.