Bronchoskopie


Důvodem bronchoskopického vyšetření je podezření na závažné onemocnění průdušek, plic, případně vdechnutí cizího tělesa. Provádí se při hospitalizaci.

Bronchoskopie je zákrok, který umožňuje pomocí optického přístroje prohlédnutí dýchacích cest vašeho dítěte. Provádí se speciálním ohebným přístrojem tvaru hadičky –  menšího průměru pro děti. Přístroj se zavádí ústy nebo nosem. Před zákrokem bude dítě inhalovat roztok, který znecitliví sliznici průdušek. Na sále anesteziolog kombinovaným podáním léků do žíly a inhalační cestou uvede dítě do spánku. Během výkonu bude dítěti podáván kyslík, bude kontrolována činnost srdce a okysličení krve. Zákrok je nebolestivý a v jeho průběhu bude odebrán hlen, případně vzorky tkání k vyšetření v laboratoři. Dle nálezu může být zahájena léčba průdušek, které jsou zúžené nebo uzavřené.

Po výkonu bude Vaše dítě převezeno v polospánku na pokoj, kde budou dále sledovány základní funkce.  Po uplynutí 2 hodin dítě může začít jíst a volně se pohybovat na oddělení.

Je nezbytné 4 hodiny před výkonem nejíst ani nepít. Po výkonu bude vaše dítě převezeno v polospánku na pokoj, kde budou sledovány základní funkce. 2 hodiny po výkonu je třeba nejíst, nepít a je doporučen klid na lůžku.

Zjištění místa a rozsahu postižení dýchacích cest s možností odebrání vzorků hlenů i postižené tkáně k určení typu onemocnění a tím i ke správné léčbě. Dle aktuálního nálezu v některých případech současně i provedení definitivních léčebných zákroků jako například odstranění cizích těles, odsátí vazkých hlenů, stavění krvácení.