Lumbální punkce


Jedná se o výkon, při kterém speciální lumbální jehlou pronikáme do prostoru páteřního kanálu v oblasti dolní bederní páteře a získáváme mozkomíšní mok. V této výši se mícha již nenachází, neboť končí v úrovni 1. až 2. bederního obratle. Při lumbální punkci tedy mícha nemůže být poškozena.

Mozkomíšní mok (likvor) je bezbarvá tekutina obklopující mozek a míchu uvnitř lebky a páteřního kanálu. Vyšetření této tekutiny patří mezi nepostradatelné diagnostické postupy, které poskytují cenné informace o stavu mozku a míchy a pomáhají odhalit poškození, abnormality nebo infekce, jako např.zánět mozkových blan.

Lumbální punkce se provádí po předchozím znecitlivění místa vpichu v bederní krajině, eventuálně po podání celkového zklidňujícího léku (ve formě tablet, čípku nebo injekce) u dítěte ležícího na boku s koleny maximálně přitaženými k břichu (kočičí hřbet) a hlavou pohodlně položenou. Výkon lze provést také u dítěte vsedě.
Po důkladné desinfekci křížové části zad lékař zavede speciální jehlu na jedno použití do oblasti přechodu bederní a křížové páteře a odebere potřebné malé množství mozkomíšního moku, případně se změří tlak moku v likvorových cestách (pro potřebu případného neurochirurgického výkonu). Ve výjimečných případech je možná u výkonu přítomnost rodiče.