Oční vyšetření


Při očním vyšetření je u některých očních vad, zejména malých dětí, třeba nejprve oči rozkapat (cykloplegie). Podstatou této metody je, že do každého oka je kápnuta jedna kapka roztoku, který dočasně vyřadí z funkce svaly, které drží oční čočku a s jejíž pomocí se oko přizpůsobuje vidění na blízko. Než začnou kapky účinkovat, je nutné počkat cca 40 – 45 minut. Po tuto dobu můžete ve většině očních ordinací čekat v čekárně vybavené hračkami.

Vlastní vyšetření trvá cca 30 min. U malých dětí se zkouší zrak čtením obrázků nebo ukazují znak E. Školní děti čtou písmena stejně jako dospělí.

Pro zdárný průběh vyšetření je důležité, aby se dítě dobře cítilo, nebylo ničím nepříjemně zaskočeno a dokázalo s vyšetřující lékařkou komunikovat. Proto je vhodné dítě na vyšetření předem připravovat již v domácím prostředí např.:

  • Adaptujte dítě na zakrytí jednoho oka (hra na piráta)
  • Trénujte pohled jedním okem (dětský krasohled, pohled klíčovou dírkou)
  • Projděte s dítětem obrázky, které mu bude oční lékař ukazovat na čtecí tabuli. Ujistěte se, že dítě dokáže přiřadit správný název k obrázku.
  • Zkuste si doma s dítětem čtení znaku E a stanovování směru kam míří „nožičky“ tohoto písmena (doleva, nahoru, dolu, doprava)